בחזרה לראשי

ראיון עם דניאלה מלאך

דניאלה מלאך: "התשוקה, חדוות היצירה וההקשבה ללב, אלה מובילים אותי"

מאת דינה בראל

כבת למשפחת ספורטאים, גדלה דניאלה בוויגייט והתאמנה אצל אביה, שהיה מאמן נבחרת ישראל בהתעמלות. במקביל למדה בלט קלאסי אצל ליה שוברט וכל חייה כנערה סבבו סביב הגוף. במקביל ללימודי הריקוד החלה ללמד בלט, ושימשה ככוריאוגרפית לתרגילי קורה וקרקע בקבוצות ההתעמלות שאימן אביה וכן כשופטת בתחרויות ארציות.

"מיד לאחר שהשתחררתי מהצבא ותוך כדי לימודיי באקדמיה, פתחתי בי"ס לבלט בקריית אתא, שהכיל 300 תלמידות. בסיום התואר הראשון, לאחר שנסעתי עם בעלי דאז לשליחות בסינגפור, התוודעתי לתחום האירובי, למדתי והוכשרתי באירובי תחרותי, וכשחזרתי ארצה פיתחתי את הספורט האירובי בסטודיו שלי".

יחד עם בנות הסטודיו שלה זכתה בתחרויות אירובי ארציות לגילאי 6-18, וכאשר הפסיקה להתחרות המשיכה לשמש כמאמנת וכשופטת בתחרויות.

לאחר שהעתיקה את מגוריה, עם שני ילדיה, לאזור תל אביב, החלה לעבוד במכוני כושר שונים וכמאמנת אישית. שנה לאחר המעבר, גילתה לראשונה את תחום הפילאטיס כאשר טסה לניו יורק בכדי להשלים נקודות לקבלת תעודה אמריקאית בתחום האירובי. במסגרת ההשתלמות עברה סדנת פילאטיס עם מוירה סטוט, במהלכה הבינה שהיא רוצה להביא את השיטה לארץ ולייצג אותה בישראל.

"כשחזרתי ארצה עברתי תאונת דרכים קשה, ובמקביל החלטתי ללמוד פילאטיס אצל דליה מנטבר. גיליתי משום מה שפילאטיס לא עוזר לי ואני עדיין לא מסוגלת לזוז. במשך שנה וחצי לא יכולתי לעשות כלום ובטח שלא לעסוק בפעילות גופנית כלשהי, ותהיתי "איך יכול להיות? פילאטיס אמור לעזור לגב…".
"באותו זמן הגיעה לביקור בארץ אנג'לה סנדברג, שהעבירה קורס מזרן של סטוט פילאטיס בירושלים. עדיין לא יכולתי לזוז אך חברה טובה שכנעה אותי להשתתף בקורס למרות הקושי. במהלך הקורס, ובזכות אנג'לה,, גיליתי עולם חדש, גיליתי שאני לא יודעת הכל וישנם דברים חדשים בעולם התנועה ששווה ללמוד, מקור חדש של אינפורמציה.
חצי שנה לאחר שפגשתי את אנג'לה לראשונה טסתי אליה, כשאני משתמשת בחסכונותיי האחרונים, שהיתי אצלה חודשיים, כל יום מ 6 בבוקר ועד 8 בערב. למדתי ממנה, עשיתי אצלה את הסטאז' ולמדתי את כל מה שהיא יודעת, וכמובן, הוסמכתי ב"סטוט פילאטיס". בראש ובראשונה, שיקמתי את עצמי: כשהגעתי אליה הייתי עדיין עם משככי כאבים ובחזרה לארץ כבר לא היה צורך בהם.

השיקום שלי אפשר לי לעזור בשיקום אחרים. יותר ויותר אנשים הגיעו אליי עם בעיות שיקומיות, עבדתי מבוקר עד לילה וצברתי ניסיון תוך כדי העבודה. בזכות השאלות שעלו וחיפוש פתרונן, השקעתי בעצמי מקצועית, שקדתי בספרים, טסתי ללמוד בחו"ל אצל המומחים שכתבו את הספרים. שילמתי באופן פרטי, מה שאיפשר לי ללמוד בקצב שלי. התוצאות לא איחרו להגיע. בשורה התחתונה כל מטופל שהגיע אליי חיפש תוצאות ולא תעודות.

אחד הדברים שאני מתמידה בהם הוא להמשיך ללמוד כל הזמן. מידי שנה אני טסה פעם או פעמיים בכדי ללמוד בחו"ל ולחלוק מידע מקצועי.

כיצד הקמת את סטודיו סטוט פילאטיס בארץ?

יצרתי יש מאין, התבססתי על אמונה וחזון חזקים, התחלתי לאמן בבית ואחרי כן התרחבתי, כשהשיווק הכי טוב שהיה הוא מפה לאוזן ובשטח. רק בשנתיים האחרונות התחלתי לעבוד עם המדיות החברתיות והתקשורת, עם המון אמונה בדרך, ענווה וחדווה וללא פשרות.

היום הסטודיו משמש מרכז הכשרה לתלמידים מהארץ ומחו"ל, היום אנחנו במקום של שלווה, מכירים אותנו ומקבלים אלינו רק את אלה שמעוניינים להיות אצלנו, כתלמידים או כמטופלים. בתחום הטיפול והשיקום, אנחנו מקפידים להתאים את עצמנו אל מי שמגיע אלינו.

מה זה אומר?

זה אומר שכשמגיע אליי אדם עם צורך מסויים, אנחנו בודקים יחד אם הכלים שברשותי יכולים להתאים לצרכיו. במידה ואני מזהה שהכלים שלי אינם יכולים לעזור לו ואינם מקדמים אותו אדאג לומר זאת. זה קורה לעתים רחוקות. מי שמגיע אלינו ורואה שמתאים נשאר במאת האחוזים.

כשזה לא מתאים, זה ודאי לא אומר שהדרך שלי אינה הנכונה, אלא, שישנן דרכים רבות ומגוונות וקורה שהדרך שלי פחות מתאימה עבור אדם מסויים.

היום אני עושה הרבה מעבר לפילאטיס. אני מומחית בשיקום, אני משתמשת בטכניקות שיקום שונות, כגון, הפעלת שרירים, שיקום רקמות ועוד. פיתחתי את השיטה של דניאלה מלאך.

"שיטת דניאלה מלאך" מהי?

"זו דרך, אני מסתכלת על המטופל ורואה מה הוא צריך ממני, מחפשת את הכלים שיכולים להתאים עבורו ומייצרים אצלו את מגמת השיפור הראשונה, זו שתיצור תאוצה טובה עבורו.

למשל, הגיע אליי לא מזמן מאמן ושחקן טניס עם בעיה שדרשה ניתוח, לא שללתי את האפשרות לניתוח בפניו ועם זאת, הראיתי לו שישנה דרך נוספת. בזכות התמדה בטיפול אצלי הוא הבחין במגמת שיפור משמעותית שבסופו של דבר הובילה לביטול הניתוח. אני תמיד דוגלת בבחירה. כשקיימת מגמת תאוצה ושיפור, המטופל עצמו יכול לבחור בניתוח או בדרך של שיקום.

בזכות הפציעות השונות שעברתי בעצמי אני מבינה טוב יותר את מטופליי, עברתי סרטן, מספר פציעות קשות, בעצם הבריח, במפרק הירך (עברתי 2 ניתוחים), השתמשתי בכלים של עצמי.

מה זה "סטוט פילאטיס"?

"כל מי שנחשף לשיטה יכול להבחין בהבדל בשפה. מדובר בשיטת לימוד מודולרית, אנחנו לומדים את הבסיס ואחרי כן את המתקדם וכל מכשיר נלמד בנפרד, רפורמר, כיסא, קדילאק, ההתמקדות בכל מכשיר בנפרד מאפשרת לנו להתפתח כל הזמן בהתאם לתלמידים והשאלות השונות שעולות, כך שהתוכן תמיד מתעדכן, מתפתח ומעניין.

שיטת הסטוט לא מושתתת על חוקים, שעלולים להגביל אותנו, אלא על עקרונות, שתמיד מאפשרים מקום להתפתחות והתחדשות.
אנחנו מתמקדים בנשימה שמאפשרת את זרימת החיים. אחרי כן מיקום האגן, הבסיס המכני של הגוף, צומת חשוב שמחבר בין פלג גוף עליון ותחתון. אחרי כן מיקום הצלעות, השכמות, צוואר וראש. אנחנו מנחים לשאול שאלות. איך אנחנו יכולים לעשות תרגיל או פעולה מסויימת בצורה הטובה ביותר לנו. אנחנו מלמדים להוביל את המתאמנים לקראת היעד מבלי שירגישו תסכול או כאב, אנחנו שם בשבילם בדרך והדרך מעניינת ומענגת.

מדובר בשיטת הדרכה שאינה סכמטית, אלא מאלצת את התלמידים תמיד ללמוד, וממשיכים להזין אותם במידע. אנחנו גם מאפשרים לעשות כל קורס מספר פעמים וכל פעם שונה מקודמתה מאחר והתלמידים משתנים, השאלות מגוונות וקיימת למידה הדדית. יחד עם זאת, אנחנו גם מעודדים ותומכים בהתפתחותם העצמאית. כמרכז הדרכה יש לי את הזכות לבחור את המדריכים הכי טובים שימשיכו איתי.

מה התכניות שלך?

"התכנית היא לשכפל, ישנם סטודיואים בחו"ל שהעתיקו את הסטודיו שלנו ואני ממשיכה לייעץ להם. אני רוצה להאציל סמכויות ניהוליות, ולשחרר ממני יותר. המטרה בעיקר להמשיך להרגיש טוב, כך נפתחים חלונות ונכנסות הזדמנויות.

מה דעתך על ג'וזף פילאטיס?

"אני מעריצה שלו! הוא התחיל את המומנטום של הסתכלות על גוף האדם והבנה שאנחנו משתנים עם הקידמה, אנחנו כבר לא יוצאים לטבע לרכב על סוסים, לשוט בקיאק, אנחנו הרבה יותר יושבים. כתוצאה משינויים אלה אנחנו מפעילים פחות שרירים ומפרקים, הגוף משתמש פחות ביכולות שלו.

הוא היה חולה, הוא צפה בבעלי חיים ולמד אותם, הוא ראה שפעילות גופנית מובילה למערכת חיסונית טובה יותר, גוף בריא יותר.

יחד עם זאת, האינפורמציה שהייתה בידיו הייתה מוגבלת יחסית למה שידע אז. ממשיכי דרכו לפעמים טעו בכך שנשארו היכן שהיה במקום להסתכל קדימה. ג'וזף תמיד חשב קדימה והקדים אחרים ב 50 שנה.

בלעדיו לא הייתי עושה מה שאני עושה היום ומודה על כך. הוא הקדיש את חייו ליציאה מתבניות. קראתי את ספרו המצוין ואני לוקחת ממנו בעיקר את היציאה מתבניות. מגוון התרגילים והמכשירים שיצר, נועדו לשבש את הרצון שלנו להישאר באזור הנוחות. הרי שינויים בחיים אינם מובילים בהכרח לתסכול, מתח וכאב, הגוף והמחשבה מגיבים בגמישות לשינויים, שינויים מפתיעים אותנו ואנחנו צולחים אותם, אלה החיים.

בנוסף, אני לוקחת ממנו את הדגש על טיפוח עצמי. אנחנו מתקלחים מידי יום, ולא פחות חשוב לנקות את כלי הדם, לתת למערכת העצבים לעבוד באופן טבעי, המערכות הפנימיות חשובות מאוד לתפקודנו והוא מדבר על זה בצורה נפלאה.
הדרך שלו מדהימה, הוא הכניס את הטבע לחדר, בזכותו אנחנו יכולים להמשיך להפעיל שרירים שזנחנו כשהפסקנו לצאת לטבע, באמצעות המכשירים אנחנו מייצרים זרימה טובה יותר, תאי גופינו מתחדשים כל הזמן, התנועתיות במפרקים נשמרת. כך אנחנו מטמיעים הרגלים חדשים שבאים לידי ביטוי גם בהתנהלות היומיומית שלנו. יש לנו ידע חדש שעושה לנו טוב.

מה המוטו שלך בחיים? מה מוביל אותך?

התשוקה, חדוות היצירה וההקשבה ללב, מובילים אותי. לתת למוח לשרת את הלב ולא ההיפך.

אני בעד שאילת שאלות, בעד להרגיש את הכאב ולהביט בו, בלי כאב או תסכול לא הייתי מגיעה לפתרונות. החיבור לעצמי מאפשר לי תמיד לשאול, מה היה עושה לי טוב עכשיו?".

אנחנו מודים לדניאלה על הפתיחות, הסבלנות והמקצועיות.

מאחלים לה המון טוב, הצלחה ושגשוג בדרך.

 

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

השארת פרטים

שלח
המלצות

מכתב תודה מרגש מלקוחה: דניאלה היקרה אני כותבת מייל זה בחלוף שלושה שבועות וחצי מלידתו של בני אלון. אני מרגישה זכות ענקית לכתוב לך ולצוות המדהים שלך וביניהן : אורלי, מור אלינור ונועה ומעט שטעמתי גם מליז ולהגיד לכולכן תודה ענקית!!! בזכות בנות אלה חוותי הריון קל

להמלצה במלואה >>