שיטת דניאלה מלאך בהיבט שיקומי

 

שיטת דניאלה מלאך פותחה על בסיס כל השיטות אותן למדה דניאלה במהלך חייה והתובנות כתוצאה מהתעסקותה בתחום הגוף. אולם, את התרומה הגדולה ביותר לפיתוח השיטה העניקה התנסותה רבת השנים עם מטופליה המגוונים אשר בעיותיהם וייחודיותם סיפקו אתגר יוצא דופן.

שיטת דניאלה מלאך פותחה על ידי דניאלה ומיושמת על ידה ועל ידי צוותה בפילאטיס מכשירים בסטודיו דניאלה מלאך בתל אביב, בפילאטיס שיקומי ובמרכז ההדרכה בו מועברים מגוון שיעורים. השיטה מיושמת גם בהשתלמויות רבות אותן מעבירה דניאלה ברחבי העולם ובתוך שיטות אחרות כמו, פילאטיס ואימון גופני בשיטות שונות.

שיטת דניאלה מלאך בהיבט שיקומי

שיטת דניאלה מלאך בהיבט השיקומי, מתבססת על אותם עקרונות של הקשבה, כבוד והבנת הגוף. על מנת להבין את המסרים שהגוף משדר לנו, יש ללמוד את דרכי פעולתו. ברגע שמבינים את המערכת כולה, ניתן להקשיב לצרכים שלה. מתוך שנים של ניסיון עם מטופלים ומקרים שונים ורבים, המשולבים בלמידה בלתי פוסקת אצל מומחים מכל העולם ומעורבות במחקרים חדשים הקשורים למבנה ותפקוד גוף האדם, התפתחה הדרך של דניאלה.

המילה "שיטה" במהותה, מגבילה את השיטה רק למי שזה מתאים לו. השיטה שפותחה על ידי דניאלה מאפשרת למטפלים למצוא את ה"דרך" אל המטופל באמצעות ארגז כלים עשיר. 

כל מטופל המגיע עם בעיה מסוימת עובר תשאול שמטרתו לזהות את הצרכים הסובייקטיביים שלו, למזג אותם עם הצרכים האובייקטיבים המתאימים לפתולוגיה שלו וליצור תחילה של דרך טיפול. 

לפני הטיפול הראשון, מבררים את אורח החיים של המטופל, יכולת ההתמדה והאפשרויות הכלכליות ובונים תוכנית המתחשבת בנתונים אלו.

הטיפולים הראשונים משלבים טכניקות שונות מתוך הקינזיולוגיה, בדיקות השרירים, זיהוי רקמות הזקוקות לשחרור, הפעלת שרירים בטכניקה ייחודית ועוד הפעלות הקשורות לתקשורת מוחית גופית. 

לאור התוצאות של הטיפול באותו היום והשפעתו ביום שאחריו, ניתן להחליט באיזה כיוון להמשיך את הטיפול. הדגש הוא ליצור מצב שהמטופל יודע להקשיב לגופו, לומד להרגיש פעילויות המתרחשות בגופו ולהבין אם הן תורמות למצבו או לא. המטופל מקבל משימות לעבודה בבית ולומד לבצע את המשימות בהקשבה ומתוך ידיעה ברורה מה מטרת הפעולה ומה היא אמורה להפיק. 

התהליך דורש התמדה, עבודה, אמונה וסבלנות, המצויים אצל כל אדם שיחוש ויתחבר למסרים שהגוף מוסר בעקבות הטיפולים וההפעלות. 

כל טיפול נמשך שעה. מספר הטיפולים משתנה מאדם לאדם וממצב למצב. כל מטופל מציב את מטרתו לפני הטיפולים ובכל שלב מתנהל דיון של תיאום ציפיות, על מנת לוודא שהמטופל מעורב בתהליך הטיפול עם כל כוונותיו.  מעורבות המטופל הכוללת, התכווננות, הקשבה, תקשורת, עבודה, אמונה והתמדה, הכרחית להצלחת הטיפול.

מושג ההצלחה הינו יחסי ודורש הגדרה יום יומית למטופל המגיע עם כאבים. במשך הטיפול קיימים מצבים בהם הכאבים נודדים מאזור אחד לאחר. המטפל אמור להסביר למטופל את פשר הכאב על מנת לחדד את מידת ההצלחה של התהליך. 

הגוף יודע לברוח מכאב. באותו רגע שהוא "בורח", הוא בעצם מגן על המקום החלש ויוצר דפוסים מפצים שמונעים את הכאב במקום החלש. ללא כאב, אנחנו לא מרגישים שאנו זקוקים לטיפול ובמשך שנים חיים עם תחושה שה"כאב עבר והמקום הבריא". כשמגיע כאב במקום אחר, הקשור לדפוס השגוי שנוצר כתוצאה מהבריחה מהכאב, הוא מאלץ את המטופל לפנות לטיפול. בשיטת דניאלה מלאך, נזהה את המקור ולכן, ברגע שנמחק את הדפוס השגוי, נעלים את הכאב העכשווי. באותו רגע הגוף לא "יברח" יותר לדפוס שהגן על האזור החלש ואותו אזור ישן יתחיל לכאוב. הנטייה תהיה להתלונן שמזה שנים לא היה כאב באזור הזה ולהאשים את הטיפול בהחמרת המצב.

בשיטת דניאלה מלאך אנו מסבירים ומלמדים שזה המקום להגדיר את הטיפול כהצלחה. הצלחנו לגלות את מה שהמוח החביא וכעת ניתן לטפל במקור לכאב, כי נוצר הצורך. בשיטת דניאלה מלאך הכאב הינו המנחה של הטיפול. המטופל לומד להקשיב ולקבל את הכאב, על מנת לאפשר לו לעבור הלאה.

בתהליך השיקומי, תוך זיהוי דפוסי תנועה שגויים, מלמדים את המטופל להפעיל את השרירים הנכונים בתזמון הנכון ומחזירים את הגוף לדפוסי התנועה המקוריים שלו. מפליא עד כמה הגוף מוקיר תודה לתהליך הזה וכיצד אנשים מחזירים לעצמם את עצמם בתהליך השיקום. 

עקרונות השיטה:

  • כבוד! לאדם ולגוף. השיטה מחויבת קודם כל במתן כבוד יוצא דופן לאדם ולגופו.
  • פשטות - לחזור למקור שכולו טוב. "הפשטות" – היא העיקרון המוביל את השיטה. על פי השיטה "מה שלא קורה פשוט, פשוט לא קורה" אך...אם נתקלים בקושי סימן שפה טמונה ההזדמנות! על מנת להגיע לפשטות דרושה מיומנות רבה אולם בשיטת דניאלה מלאך מאמינים כי הכל נמצא פה, מולנו, צריך רק לדעת להסתכל! וכדי לדעת להסתכל, צריך ללמוד.... או "לנקות את העדשה: לשנות דפוסי חשיבה מושרשים, לשנות דפוסי התנהגות, לשנות דפוסי תנועה ו... לחזור למקור שכולו טוב."
  • מענה מדויק לצרכי המטופל. על פי שיטת דניאלה מלאך ניתן לספק מענה מדויק לצרכי המטופל רק לאחר תשאול מלא של הפציינט. תהליך שיקומי בשיטת דניאלה מלאך מחייב קבלת מידע מושלם אודות מצבו של המטופל מכל היבט. בנוסף, חובה להקשיב למטופל - הוא יביע את צרכי הגוף שלו בצורה הטובה ביותר.
  • תהליך שיקומי בדרך שלך. לכל מטופל בשיקום יש להתאים את צורת הטיפול המתאימה לו. היקף הפעילות, אופי הטיפול עצמו, בחירת המכשירים או האביזרים המתאימים, שעות הטיפול ועוד. בתהליך שיקומי משלבים את הצרכים הסובייקטיביים עם האובייקטיבים! אין טיפול במטופל אחד דומה לטיפול ברעהו, גם אם הבעיות דומות.
  • תקשורת מוחית גופית. כתוצאה מניסיונה רב השנים, פיתחה דניאלה מלאך שפה פשוטה ואותה היא מלמדת. באופן זה לומדים המתאמנים להכיר את גופם, להקשיב למה שהוא אומר להם ולהניע אותו בהתאם. את שפת הגוף - כמו כל שפה - יש ללמוד. בשפת הגוף - כמו בכל ש/פה - יש להשתמש. על תקשורת מוחית גופית בהרחבה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

השארת פרטים

שלח
המלצות

מכתב תודה מרגש מלקוחה: דניאלה היקרה אני כותבת מייל זה בחלוף שלושה שבועות וחצי מלידתו של בני אלון. אני מרגישה זכות ענקית לכתוב לך ולצוות המדהים שלך וביניהן : אורלי, מור אלינור ונועה ומעט שטעמתי גם מליז ולהגיד לכולכן תודה ענקית!!! בזכות בנות אלה חוותי הריון קל

להמלצה במלואה >>